UPEBI

O UPEBI

 

Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego i Biometanowego (UPEBBI) powstała w 2012 roku. Jesteśmy związkiem pracodawców działającym na podstawie ustawy o organizacjach pracodawców i mamy wszystkie profity związane z tym szczególnym statusem. Skupiamy przedsiębiorstwa przede wszystkim prowadzące, a także projektujące, budujące i serwisujące biogazownie i biometanownie oraz podmioty z otoczenia biznesu (zajmujące się np. obrotem energią, dotacjami unijnymi czy ubezpieczeniami instalacji).

Skrót UPEBBI (będący skrótem angielskojęzycznej nazwy Union of Producers and Employers of Biogas and Biomethane Industry) oznacza innymi słowy RAZEM DLA BIOGAZU. Dlatego też podejmujemy wspólne starania, aby branża biogazu i biometanu rolniczego, ściekowego i odpadowego miała coraz lepsze warunki do rozwoju. Naszym celem jest wspólna praca na rzecz przemysłu biogazowego i biometanowego w kraju oraz w Europie i na świecie (jako uczestnik European Biogas Association, World Biogas Association i Biomethane Industrial Partnership). 

 

ramach unijnego programu Erasmus+ podejmujemy współpracę międzynarodową, np. z analogicznymi organizacjami z Czech i Łotwy w projekcie „Kształcenie kadr dla europejskiego sektora biogazu”.

Nadrzędnym celem UPEBBI jest udzielanie członkom wszechstronnej pomocy i ochrony prawnej oraz kształtowanie jednolitego stanowiska we wszystkich sprawach związanych z prowadzoną przez nich działalnością gospodarczą.

Jesteśmy największą organizacją branżową animującą Porozumienie dla Biogazu i Biometanu składające się z sześciu podmiotów reprezentujących przeważającą część sektora. Pracujemy na stałe z prawnikami, ekspertami, naukowcami, urzędnikami i praktykami branży w celu optymalizacji efektów działania.

Współpracujemy z instytucjami naukowo-badawczymi (uniwersytety, akademie i państwowe instytuty badawcze) w celu wypracowania innowacyjnych rozwiązań technologicznych przyczyniających się do bardziej dynamicznego rozwoju branży w Polsce i na świecie. Razem z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie i Instytutem Biotechnologii Przemysłu Rolno—Spożywczego oraz Centrami Kształcenia Rolniczego tworzymy Branżowe Centra Umiejętności w dziedzinie bioenergetyki (na Lubelszczyźnie i na Pomorzu) przeznaczone do kształcenia uczniów, nauczycieli i dorosłych.

Prowadzimy działalność edukacyjną i promocyjną w celu podniesienia stanu wiedzy społeczeństwa na temat możliwości wytwarzania i wykorzystywania biogazu jako odnawialnego źródła energii i biometanu jako paliwa gazowego, np. prowadząc dla setek osób w skali kraju (potencjalni inwestorzy, pracownicy jednostek samorządu terytorialnego i uczniowie szkół rolniczych) warsztaty na zlecenie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa lub szkoląc pracowników Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

 

Wielokrotnie skutecznie interweniujemy na etapie tworzenia ustaw i rozporządzeń dotyczących branży biogazowej. Utrzymujemy robocze kontakty z Ministerstwem Klimatu i Środowiska (piony odnawialnych źródeł energii i gospodarki odpadami) oraz Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi (pion transformacji energetycznej obszarów wiejskich), a także Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej czy Instytutem Ochrony Środowiska. Bierzemy regularny udział w pracach legislacyjnych i konsultacyjnych na poziomie Sejmu i Senatu,

uczestnicząc w posiedzeniach komisji i zespołów oraz rozmawiając ze szczególnie zainteresowanymi posłami i senatorami.

Uczestniczymy w konsultacjach społecznych oraz udzielamy informacji na temat biogazu i biometanu wszystkim zainteresowanym tą tematyką. Propagujemy technologię biogazową w mediach konwencjonalnych i społecznościowych oraz na wszelkich wydarzeniach, konferencjach i targach związanych z odnawialnymi źródłami energii (np. na Forum Ekonomicznym w Karpaczu, Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach, Ekoforum w Supraślu i Tykocinie, EuroPower i OZEPower w Warszawie czy podczas Centralnych Targów Rolniczych w Warsaw Ptak Expo).

Organizujemy Green Gas Poland [https://greengaspoland.pl/] jako doroczną międzynarodową konferencję branży biogazu i biometanu, która przez pięć edycji przyciągnęła setki uczestników: przedstawicieli firm prywatnych i Skarbu Państwa, urzędów państwowych i agend rządowych, mediów energetycznych i biogazowych oraz naukowców, inwestorów, rolników i samorządowców.

 

Obszary działalności

Nadrzędnym celem UPEBBI jest udzielanie członkom wszechstronnej pomocy i ochrony prawnej oraz kształtowanie jednolitego stanowiska we wszystkich sprawach związanych z prowadzoną przez nich działalnością gospodarczą.

Współpracujemy z instytucjami naukowo-badawczymi (uniwersytety, akademie i państwowe instytuty badawcze) w celu wypracowania innowacyjnych rozwiązań technologicznych przyczyniających
się do bardziej dynamicznego rozwoju branży w Polsce i na świecie.

Prowadzimy działalność edukacyjną i promocyjną w celu podniesienia stanu wiedzy społeczeństwa na temat możliwości wytwarzania i wykorzystywania biogazu  jako odnawialnego źródła energii
i biometanu jako paliwa gazowego, np. prowadząc warsztaty na zlecenie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Wielokrotnie interweniujemy na etapie tworzenia ustaw i rozporządzeń dotyczących branży biogazowej. Utrzymujemy robocze kontakty z Ministerstwem Klimatu i Środowiska
oraz Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Bierzemy regularny udział w pracach legislacyjnych na poziomie Sejmu i Senatu.

Uczestniczymy w konsultacjach społecznych oraz udzielamy informacji na temat biogazu i biometanu wszystkim zainteresowanym tą tematyką. Propagujemy technologię biogazową w mediach konwencjonalnych i społecznościowych oraz na wszelkich wydarzeniach, konferencjach i targach związanych z odnawialnymi źródłami energii.

Organizujemy Green Gas Poland [https://greengaspoland.pl/] jako doroczną międzynarodową konferencję branży biogazu i biometanu, która przez cztery edycje przyciągnęła setki uczestników: przedstawicieli firm prywatnych i Skarbu Państwa, urzędów państwowych i agend rządowych, mediów energetycznych i biogazowych oraz naukowców, inwestorów i rolników.

Scroll to Top