UPEBI

UPEBI

Aktualności

Biometan pomoże uzupełnić lukę po rosyjskim gazie w Polsce

28 kwietnia 2022

Od 27 kwietnia rosyjski gaz nie płynie do Polski. Gazprom ogłosił wstrzymanie dostaw po tym, jak Polska nie zgodziła się płacić za dostarczany gaz w rublach.
W latach 2018-2020 z zagranicznych dostaw pochodziło 80% gazu ziemnego w Polsce. Według danych udostępnionych przez Najwyższą Izbę Kontroli, w 2020 r. do Polski trafiło ok. 18 mld m3 gazu, z czego 9,8 mld m3 z Rosji.
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podkreśliła, że w ostatnich latach prowadzono w Polsce działania mające na celu dywersyfikację dostaw gazu i inwestycję w infrastrukturę gazową.
W ramach procesu uniezależniania się od dostaw rosyjskiego gazu, trwają prace nad trzema gazociągami:
- Baltic Pipe – dwukierunkowy przesył gazu łączący Norwegię, Danię i Polskę. Dzięki inwestycji do Polski trafi 10 mld m3 gazu rocznie, a z Polski do Danii – 3 mld m3 gazu rocznie.
- Polska-Litwa – dwukierunkowy przesył gazu – do Polski rocznie dostarczane będzie ok. 1,9 mld m3, a z Polski – 2,4 mld m3 gazu rocznie.
- Polska-Słowacja – dwukierunkowe połączenie, gdzie roczny przesył gazu do Polski ma być na poziomie ok. 5,7 mld m3, a z Polski ok. 4,7 mld m3 gazu rocznie.
Dodatkowo w trakcie rozbudowy jest świnoujski terminal LNG. Dzięki dodatkowej instalacji skroplony gaz będzie od końca 2023 r. zamieniany na jego postać gazową w ilości 6,2 mld m3 na rok.
Minister Anna Moskwa zapewniła, że Polska posiada niezbędne rezerwy gazu oraz źródła dostaw, które chronią jej bezpieczeństwo, a polskie magazyny są napełnione gazem w 76%.
Z kolei wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska poinformował, że wraz z resortem rolnictwa przygotowywany jest duży program wsparcia dla biogazowni i biometanowni.  Podkreślił, że celem strategicznym rządu jest uniezależnienie się od dostaw rosyjskich węglowodorów. Jednocześnie zwrócił uwagę, że aby uzupełnić lukę po rosyjskim gazie, należy zwiększyć w polskim miksie produkcję biometanu, który może być zatłaczany do sieci gazowej. Przypomniał, że przygotowywane są odpowiednie regulacje prawne, które mają wzmocnić rozwój tego sektora (chodzi o projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii). Ocenił, że w Polsce można produkować nawet 1,5 mld m3 biometanu rocznie do 2030 r. Zwrócił jednak uwagę, że potencjał jest znacznie wyższy i według szacunków może wynosić nawet 8 mld m3 gazu rocznie.

Partnerzy

  • European Biogas Association
  • Partnerstwo dla Klimatu
  • Nijhuis Industries
  • Enrocom
  • GPCHEM
  • Verso
  • Bio-tec
  • Modus Energy

© UPEBI 2016      Created by Multitask Group