UPEBI

UPEBI

Projeky

Kształcenie kadr dla europejskiego sektora biogazu.

11 styczeń 2024

Projekt „Kształcenie kadr dla europejskiego sektora biogazu” numer 2023-1-PL01-KA220-VET-000165682

Projekt „Kształcenie kadr dla europejskiego sektora biogazu” numer 2023-1-PL01-KA220-VET-000165682, realizowany jest w okresie 01.09.2023 – 31.08.2025 finansowany z funduszy Unii Europejskiej, w ramach Programu Erasmus+, sektor: KA220-VET - Partnerstwa współpracy w sektorze kształcenia i szkolenia zawodowego

Cele projektu:
Cel 1: Wypracowanie standardów kształcenia w zawodzie operator biogazowni w oparciu o wypracowaną w partnerstwie kwalifikację zawodową zgodną z ERK. Pierwszym celem partnerstwa jest usystematyzowanie wiedzy i doświadczeń partnerów oraz stowarzyszonych organizacji (szkół i biogazowni), poznanie krajowej specyfiki branży biogazowej. Rezultatem tych działań będzie wypracowanie kwalifikacji zawodowej, zgodniej z wytycznymi krajowymi oraz europejskim rejestrem kwalifikacji oraz jej upublicznienie i rozpoczęcie procesu uznania w ramach krajowych rejestrów kwalifikacji. Na bazie wypracowanej kwalifikacji partnerzy zbudują programu kursu zawodowego obejmującego część teoretyczną (realizowaną w szkołach zawodowych oraz w ramach kursów organizowanych przez partnerów) oraz praktyczną (w ramach praktyk zawodowych w biogazowniach),który będzie możliwy do wdrożenia w każdym z krajów partnerskich oraz na poziomie europejskim a wysoka jakość rezultatów oraz rozpoznawalność partnerstwa zapewni uznawalności efektów kształcenia osiągniętych przez uczestników kursu.
Cel 2: Wypracowanie programu kursu zawodowego o wysokim poziomi merytorycznym i potencjale wdrożeniowym. Celem partnerstwa jest wypracowanie efektywnego narzędzi, które zwiększy poziom przygotowania absolwentów szkół zawodowych oraz kandydatów do pracy w biogazowniach i zdobycie kwalifikacji w zawodzie. W szerszej perspektywie celem partnerów jest stworzenie trwałego ekosystemu współpracy instytucjonalnej pomiędzy szkołami i przedsiębiorstwami. Kurs będzie przeznaczony dla osób zainteresowanych pozyskaniem wiedzy i umiejętności w zakresie biogazowni rolniczych, w tym przede wszystkim uczniów Szkół zawodowych, kształcących się w zawodzie Technik OZE.
Cel 3 Wdrożenie programu kształcenia do działalności Partnerów oraz współpracujących instytucji Dzięki realizacji projektu Partnerzy przeprowadzą pilotażowe wdrożenie rozwiązania z jedną szkołą zawodową i jednym przedsiębiorcą w każdym z krajów partnerskich oraz wdrożą je do własnej działalności szkoleniowej. Końcowym odbiorcą działań będą uczniowie Szkoły (30 uczniów w trakcie) projektu, którzy przy wsparciu Szkoły i Partnerów przejdą kurs oraz zrealizują praktyki zawodowe u wybranego pracodawcy z branży biogazowej. Dodatkowym odbiorcą wsparcia będą nauczyciele zawodowi, którzy pozyskają dodatkową wiedzę i umiejętności z branży biogazowej oraz przedstawiciele przedsiębiorców, którzy wzmocnią kompetencję zawodowe oraz w zakresie współpracy z sektorem edukacji.
Cel 4: Wzmocnienie potencjału międzynarodowego partnerów . Kadry partnerstwa nie tylko podniosą i rozszerzą wiedzę i umiejętności branżowe, ale nabędą większych kompetencji w zakresie samej współpracy międzynarodowej. Współpraca w zakresie opracowania i wdrożenia rezultatów projektu zbuduje potencjał partnerstwa, które będziemy kontynuować w ramach innych przedsięwzięć.

Projekt realizowany jest we współpracy:
Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego i
Biometanowego– Polska – Lider projektu
Latvijas Biogāzes asociācija– Łotwa – Partner merytoryczny projektu
Ceska bioplynova asociace o. s. – Czechy - Partner merytoryczny projektu

Suma dofinansowania: 120 000 EUR

 

         

Partnerzy

  • European Biogas Association
  • Partnerstwo dla Klimatu
  • Nijhuis Industries
  • Enrocom
  • GPCHEM
  • Verso
  • Bio-tec
  • Modus Energy

© UPEBI 2016      Created by Multitask Group